وبلاگ blog" name="description" />, Weblog, Daily, Writing, PersianBlog, persianweblog , Blog , Persian , Iran , Iranian, Farsi, Weblogs, Blogs, وبلاگ, يادداشت روزانه, پرشين بلاگ , وبلاگ فارسی , وبلاگ ایرانی , وب نوشت " name="keywords" /> <-BlogTitle->
 

<-blogTitle->

<-BlogDescription->

<-PostTitle->
ساعت <-PostTime-> روز <-PostDate->  کلمات کلیدی: <-TagName->
<-PostContent->
لینک دائم لینک دائم   لینک دائم نظر شما (<-count->)   لینک دائم نویسنده: <-PostAuthor->  
← صفحه بعد صفحه قبل →
 
<-PageContent->

 
 
 
 
donestani.persianblog.irبه این وبلاگ علمی سر بزنید دریافت کد خداحافظی

پمپ های روتاری و سانتریفوژ هر دو دارای حرکت دایراه ای هستند اما اجزای داخلی، طرز کار و عملکرد آنها تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند.

پمپ­ های روتاری (Rotary Pumps) دارای حرکت دایره ای هستند و در هر دور گردش شافت پمپ، مقدار ثابتی از مایع را جابه­ جا می­ کنند. معمولا حرکت اجزای پمپ روتاری مانند چرخ­دنده (Gear)، لوب (Lobe)، پره (Vane) و یا پیچ (Screw) به شکلی است که حجمی را باز می­ کنند تا سیال به داخل پمپ روتاری وارد شود. سپس این حجم بسته می شود و تحت فشار قرار می گیرد و پس از آن دوباره باز می شود تا سیال با فشار بالاتر به خارج از پمپ هدایت شود. در پمپ جابه­ جایی روتاری، جریان از اختلاف فشار تاثیر نمی­ گیرد و ملایم و پیوسته است. پمپ­ های جابه­ جایی روتاری دارای شکاف­ های داخلی (Internal Clearance) بسیار کمی هستند که باعث به حداقل رسیدن مایعی می­ شود که از سمت تخلیه به سمت مکش پمپ فرار می کند؛ به همین دلیل بسیار راندمان خوبی دارند. این پمپ­ ها در بازه گسترده­ ای از ویسکوزیته عالی کار می­ کنند؛ مخصوصا در ویسکوزیته­ های بالا.

پمپ­ های سانتریفوژ (Centrifugal Pumps) از این نظر با پمپ­ های روتاری تفاوت دارند که به جای استفاده از وسایل مکانیکی برای راندن سیال بر انرژی جنبشی تکیه دارند. سیال از مرکز ایمپلر وارد پمپ می­ شود و در حین حرکت به سمت قطر خروجی ایمپلر انرژی می گیرد . مایع با انرژی که از ایمپلر می ­گیرد به سمت خروجی هدایت می شود. پمپ ­های سانتریفوژ می توانند حجم­ زیادی از مایع را منتقل کنند و با افزایش فشار و/یا ویسکوزیته، راندمان آنها به سرعت افت می کند.
:: برچسب‌ها:
ن : ع غ
ت : ۱۳٩٠/٦/٢٢
نظرات ()
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.