SMGهای استرالیایی

SMGهای استرالیایی

 

 

1-AUSTEN

  

AUSTEN submachine gun.

مشخصات

کالیبر

9x19mm Luger / Parabellum

وزن

3.98 kg

طول (قنداق باز و بسته)

552 / 732 mm

طول لوله

198 mm

سرعت آتش

 گلوله بر دقیقه500

ظرفیت خشاب

 گلوله30

 

AUSTEN submachine gun در مراحل نزدیک به جنگ جهانی دوم به منظور جلوگیری از تعرض ژاپن ساخته شد. اصل این سلاح کپی شده از سلاح STEN انگلیس است که البته قسمتهایی از آن (مثل تپانچه، فنر راهنمای بازگشتی و قنداق تاشو از زیر) کپی از سلاح MP40 آلمان بود (AUSTEN یعنی Australian STEN "استن استرالیایی"). در طول جنگ جهانی دوم در حدود 20000  AUSTEN Mk.1  تولید شد، اما این سلاح نتوانست به محبوبیت دیگر SMG استرالیایی (OWEN) که یک SMG بومی بود دست پیدا کند. درواقع OWEN یک اسلحه قابل اعتماد مخصوصا در شرایط سخت جنگلی بود.

مسلسل دستی AUSTEN با یک سیستم ساده بازگشت گاز حاصل از شلیک، باز مسلح میشود  سیستم شلیک آن  open bolt ( در مقاله های قبل حالتهای مختلف شلیک  توضیح داده شده است برای دانستن این مطلب از کادر کلمات کلیدی ،مطلب را پیدا کنید ) است و به حالت های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک شلیک میکند. انتخابگر حالت آتش در سمت راست ماشه قرار دارد. خشاب این SMG به صورت افقی از سمت چپ وارد میشود و قنداق آن فلزی آن قابل تاشدن است. نشانه ها در این مسلسل دستی دارای طراحس ساده است و برای بردهای متفاوت قابل تنظیم نیست.

 

 

 

2-OWEN

                                              

طرح نمونه OWEN 32ACP) 1940)

طرح نمونه (1941) Owen .45ACP prototype

 

Owen Mk.1-43  رنگ آمیزی شده برای استتار

 

 شکل بازOwen Mk.1-42

مشخصات

کالیبر

9x19mm Luger/Para 

وزن

 بدون گلوله4.22 kg

طول

813 mm

طول لوله

247 mm

سرعت آتش

 گلوله بر دقیقه700

ظرفیت خشاب

 گلوله32

برد موثر

متر 100-200

 

این سلاح در سال 1939 به ارتش استرالیا پیشنهاد شد. سلاحی که مشابه هفتیر های رولور بود و با یک ابتکار جالب بجای خشاب یک سیلندر گذاشته شده بود (مثل هفت تیر) و ماشه با امگشت شصت کار میکرد. بهرحال تا سال 1940 OWEN با طراحی بعدی ساخته شد، که یک سلاح عادی تر نسبت به مدل قبلی با یک ماشه معمولی و جعبه خشاب جداشدنی بود که از زیر وارد بدنه میشد. این SMG در چندین الگوی نمونه ساخته شد و از سال 1942 تا 1945 در ورژن های

Mark 1-42

Mark 1-43 یا Mark 1 قنداق چوبی

Mark 2

ساخته شد. حدود 45000 عدد از این SMG توسط کارخانه آن تولید شد که تا سال 1960 در خدمت نیروهای استرالیایی بود. به نظر میرسد که سربازان آن زمان از این SMG راضی بودند اما نکته منفی این سلاح وزن سنگین آن بود.

OWEN با سیستم بازگشت گاز حاصل از شلیک باز مسلح میشود و خشاب آن از بالا وارو بدنه میشود. این سلاح با حالت open bolt ( در مقاله های قبل حالتهای مختلف شلیک  توضیح داده شده است برای دانستن این مطلب از کادر کلمات کلیدی ،مطلب را پیدا کنید ) شلیک میکند و بدنه آن لوله ای شکل است تپانچه به وسیله دیواره ای جدا شده است که این کار به خاطر نفوذ نگردن گردوخاک صورت گرفته است جنس تپانچه از چوب است و لوله به وسیله یک ضامن بر روی بدنه سوار میشود. قنداق قابل جابجا شدن است و از سیم فولادی (البته در مدل MK.1-42 ) و در بقیه مدل ها از جنس چوب است. بخاطر وجود خشاب در بالا، نشانه ثابت (قابلیت تنظیم برد ندارد) به سمت چب خم شده است.

 

 

 

3-F1 

 

 The F1 submachine

مشخصات

کالیبر

9x19mm Luger/Para 

وزن

 بدون گلوله3.26 kg

طول

715 mm

طول لوله

203 mm

سرعت آتش

 گلوله بر دقیقه600

ظرفیت خشاب

 گلوله34

برد موثر

متر 100-200

F1 SMG در کارخانه Lithgow Small Arms تا قبل از سال 1962 طراحی شد. طرح اولیه این SMG به نام X-3 شناخته میشد که در سال 1962 قابل جایگزینی با OWEN قدیمی شد. این سلاح در اواسط دهه 60 مورد قبول قرار گرفت و تا اواخر دهه 80 مورد استفاده قرار میگرفت (تا وقتی که رسما توسط تفنگ  F88 5.56mm جایگزین شد). F1 یک سلاح ساده، قابل اعتماد و عمومی بود.

F1 با بازگشت گاز حاصل از شلیک باز مسلح میشد و دارای انتخابگر نوع آتش بود که با سیستم open bolt ( در مقاله های قبل حالتهای مختلف شلیک  توضیح داده شده است برای دانستن این مطلب از کادر کلمات کلیدی ،مطلب را پیدا کنید ) شلیک میکرد. بدنه آن حالت تیوپی داشت که خشاب از بالا وارد آن میشد. دسته گلنگدن در سمت چپ سلاح قرار داشت و وقتی سلاح شلیک میکرد دسته جایجا نمیشد (به عقب و جل نمیرفت). در این SMG از یک درپوش به منظور جلوگیری از ورود گردوخاک استفاده میشده. قنداق به وسیله یک ضامن به بدنه متصل میشود و نشانه جلویی آن به خاطر وجود خشاب از بالا به سمت چپ خم شده است. نشانه عقبی نیز به منظور حمل راحت تر قابل تا شدن است. یک چیز غیر معمول در مورد این SMG این است که این مسلسل دستی قابلیت نصب سرنیزه را نیز دارد که سوراخ آن در قسمت راست روپوش لوله تعبیه شده است.

 

برای آگاهی و شناسایی SMGهای کشورهای مختلف در کادر سمت چپ بروی نام آن کشور کلیک کنید. بدلیل گستردگی مطالب را کم کم میگذارم. سعی میکنم بتونم تمام SMGهای تمام کشورهای سازنده را بزارم که البته یه مقدار طول میکشه ولی هر بار که هر کدومش آماده شد میذارم.

 

ــــــــــــ انصافا سایت فارسی به این کاملی درباره SMGها وجود داره؟ــــــــــــ

 

/ 0 نظر / 79 بازدید