انواع سیستم های شلیک گلوله (Open bolt و Close bolt)

انواع سیستم های شلیک گلوله (Open bolt و Close bolt)

 

در توضیح انواع شلیک سلاح هایی همچون Submachin Gun ها، بعضی وقت ها از اصطلاحات Colse یا Open bolt استفاده میشود که مربوط به سیستم شلیک آن سلاح است. در زیر به توضیح مختصری در این رابطه می پردازیم:

Open bolt-

وقتی به یک سلاح اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک Open bolt  گفته می شود که هنگامی که سلاح آماده شلیک است چخماق و اجزای متحرک در قسمت پشت سلاح قرار گرفته باشند و وقتی ماشه کشیده شد چخماق به جلو بیاید گلوله از داخل خشاب وارد محفظه شلیک می شود و با برخورد چخماق به پشت گلوله، گلوله شلیک می شود سپس همانند بسیاری دیگر از سلاح های خود مسلح‌کن، بدون استفاده از هیچ نیروی خارجی، با استفاده از انر‍ژی شلیک، چخماق به عقب برمیگردد و پوکه بیرون انداخته می‌شود. اکنون سلاح برای شلیک بعدی آماده شده است.

مزایای Open bolt

در مقایسه با Colse bolt از اجزای متحرک کمتری برخوردار است. سوزن گلنگدن معمولا قسمتی از چخماق است که باعث کاهش هزینه تولید میشود. در سلاح های اتوماتیک به کار گرفتن Open bolt باعث از بی رفتن پدیده ای به بنام Cook-off میشود. این پدیده زمانی اتفاق می افتد که محفظه آتش بیش از حد گرم شده باشد، که در این حالت گلوله بدون کشیده شده ماشه شلیک می شود. بکارگیری یک سیستم Open bolt به طور مشخص از یک Close bolt خنک تر است و به طبع برای سلاح‌هایی که مداوما به صورت اتوماتیک شلیک میکنند مناسب تر است. (سلاح هایی همچون M60)   

معایب ‍Close bolt

در این نوع مکانیزم، سلاح نسبت به کثیفی و گرد وخاک حساسیت بیشتری دارد و ممکن است یک در اضافه در قسمت خروج پوکه و یا استفاده از یک مکانیزم، برای جلوگیری از ورود گرد و خاک لازم باشد. مکانیزم Open bolt نمیتواند با چرخش پروانه همگام شود پس استفاده از آن برای شلیک به جلو در هواپیماهایی که مسلسل آنها پشت مخل است مشکل است (شلیک برخی مسلسل ها طوری طراحی شده است که گلوله از بین ملخ در حال گردش رد شود). در کل چیزهایی هست که جز معایب در ایم نوع مکانیزم محسوب میشود اما کمتر در مورد  سلاح های اتوماتیک در نظر گرفته میشود.

-Close bolt

به یک سلاح اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک زمانی Close bolt میگویند که در هنگامی که سلاح آماده شلیک است گلوله در محفظه انفجار باشد و چخماق و قسمت های متحرک در قسمت جلو باشند. وقتی که ماشه کشیده شد، "پین آتش" به گلوله میخورد و باعث شلیک آن میشود. به وسیله انرژی حاصل از شلیک چخماق به عقب برمیگردد، پوکه به بیرون پرتاب میشود سپس چخماق به جلو میآید، گلوله جدید از خشاب به محفظه انفجار وارد میشود اکنون سلاح آماده تیراندازی مجدد است.

مزایای Close bolt

*دقت بیشتر برای اولین گلوله و برای سلاح های نیمه اتوماتیک:

                 - عدم جابجایی قطعات کارکننده بخاطر افزایش دقت

                 - بدلیل حضور همیشگی گلوله در محفظه انفجار

                 - جلوگیری از نفوذ گرد و خاک بخاطر نحوه طراحی Close bolt

*به نظر میرسد در برخی سلاح های خاص، صدای آنها نسبت به Open bolt ها کمتر است

*میتوانند تعداد بیشتری گلوله نسبت به Open bolt ها حمل کنند به این دلیل که همیشه قبل از شلیک، گلوله در محفظه انفجار است که به ظرفیت خشاب ربطی ندارد، در واقع میتواند ماورای ظرفیت خشاب گلوله بگیرد.

معایب Colse bolt

*دارای پیچیدگی و قیمت بیشتر تولید نسبت به Open bolt است

*پخش گرما کمتر است در واقع باعث افزایش پدیده Cook-off میشود.

 

!!!!!برای دانستن مطالب بیشتر، از کادر کلمات کلیدی عنوان دلخواه را انتخاب کنید!!!!!

/ 0 نظر / 30 بازدید