Submachine Gun ها یا مسلسل های دستی

Submachine Gun ها یا مسلسل های دستی:

نمایی از Villar-Perosa

 

ساب ماشین گان ها یا مسلسل های دستی، سلاحهای سبکی هستند که به صورت اتوماتیک یا با حالت انتخاب آتش گلوله های با کالیبر هفت تیر را شلیک میکنند.تاریخچه استفاده از ساب ماشین گان ها به جنگ جهانی اول باز میگردد. درون سنگر ها احتیاج به سلاح های کوتاه بردی بدو که بتواند به طور پیوسته و مسلسل وار، با قدرت مانور بالا و وزن کم استفاده کرد که این مزایا باعث شد ساب ماشین گان ها هم در درگیری های هجومی و هم در درگیری های دفاعی، که حداقل شعاع 200 متر را پوشش میدهند، استفاده شوند. به نظر میرسد اولین سلاح از این گروه که در جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت Villar-Perosa ساخت ایتالیا بود (شکل بالا) که دو لوله داشته و یک سلاح اتوماتیک بوده و مهمات mm9 Glisenti هفت تیر را شلیک میکرده. خشاب این سلاح از بالا وارد میشده و با اینکه این سلاح میتوانسته به صورت مداوم شلیک کند و اصطلاحا یک مسلسل بود اما یک ساب ماشین اولیه به حساب میآید و بروی پایه نصب میشده.

                                                                                                                

 افسر پلیس آلمانی در حال شلیک مسلسل دستی Schmeisser MP.18,I(1920)

 

اولین ساب ماشین گان (از این به بعد به جای گفتن ساب ماشین گان از کلمه مخفف آن SMG استفاده میکنیم) واقعی را میتوان Bergmann\Schmeisser MP.18,1 معرفی کرد که احتیاجی به پایه نداشت و یک اسلحه به اصطلاح شانه ای بود. طرح اولیه این سلاح از دیگر سلاح های مشابه آن دوران الگو برداری شده بود.در طول جنگ داخلی مسلسل های دستی زیادی تولید شد اما دلیل شکل و تورفتگی های موجود در آنها هنوز برای بسیاری از کارشناسان جنگ نامشخص مانده بود. در سال 1940 مسلسل های دستی ثابت کردند میتوانند سلاح های مناسبی برای دسته های نبرد باشند. SMG ها در طول جنگ جهانی دوم پیشرفت خوبی کردند اما (احتمالا بعد از جنگ کره) بتدریج استفاده از آنها کمتر شد و ارتش ها ترجیح میدادند از سلاح های با برد بیشتر و سنگینتر استفاده کنند.

 

 

سرباز آمریکایی در حال شلیک با مسلسل دستی تامسون (جنگ جهانی دوم)

 

البته با وجود مطالب گفته شده هنوز SMG ها برای عملیات های نظامی از مزایای مفیدی برخوردار بودند. به عنوان مثال مسلسل های دستی میتوانند براحتی شلیک بدون صدا انجام دهند که بسیار قابل استفاده برای گروه های عملیات ویژه است.استفاده پلیس و نیروهای امنیتی از SMGها در 40-30 سال گذشته افزایش زیادی داشت. تکثیر تروریسم جهانی و گروه های حمل و نقل مواد مخدر و دیگر گروه های گنگستر پلیس را بر آن داشت تا از این سلاح ها در عملیات ویژه استفاده کند(مثل یگان ویژه خودمون). البته از طرف دیگر استفاده از انواع مختلف این سلاح در گروه‌های گنگستری و قانون شکن نیز رایج است.

راستی اگه خوشتون اومد روی +1 کلیک کنید و Gmail بهش بدین خواهشا

 برای آگاهی و شناسایی SMGهای کشورهای مختلف در کادر سمت چپ بروی نام آن کشور کلیک کنید. بدلیل گستردگی مطالب را کم کم میگذارم. سعی میکنم بتونم تمام SMGهای تمام کشورهای سازنده را بزارم که البته یه مقدار طول میکشه ولی هر بار که هر کدومش آماده شد میذارم.

 

ــــــــــــ انصافا سایت فارسی به این کاملی درباره SMGها وجود داره؟ــــــــــــ

انواع ساب ماشین گان ها مسلسل های دستی کشور های مختلف مسلسل دستی چیست؟

نوشته شده توسط : عبدالله غرباوی

 

/ 0 نظر / 83 بازدید