SMG های اتریشی

SMG های اتریشی

 

 

1-  Steyr - Solothurn S1-100 / MP-34

اتریشی-سوییسی

Steyr MP-34 submachine gun   نمای سمت چپ

 

Steyr MP-34 submachine gun   نمای سمت راست

 

Steyr MP-34  شکل تا حدودی جداشده

 

 

مشخصات

کالیبر

9x19mm Luger / Parabellum, 9x23 Steyr, صادراتی  Mauser 9x25

وزن

 بدون گلوله4.25 kg

طول

850 mm

طول لوله

200 mm

سرعت آتش

 گلوله بر دقیقه400-500

ظرفیت خشاب

 گلوله32

برد موثر

متر 150-200

 

داستان ساخت این سلاح به حدود سال 1919 برمیگردد وقتی که آلمان کمپانی Rheinmetall را برای ساخت نمونه اولیه سلاح MP.18/I ساخت، اما MP.19 برای رسیدن به جنگ جهانی اول خیلی دیر ساخته شد و بعد از جنگ جهانی اول طبق معاهده Versailles، آلمان از یک سری محدودیت ها برای ساخت لوازم نظامی برخوردار بود. وقتی هیتلر به قدرت رسید، ارتش آلمان به منظور جلوگیری ار محدودیت ها شرکت را به بیرون از آلمان منتقل کرد. در سال 1929 Rheinmetall کمپانی Wafenfabrik Solothurn سویسسی را خریداری کرد که محصولاتش را زیر نظر سرویس امنیتی آلمان تولید میکرد. یکی از آن سلاح ها MP.19 که یک SMG بود. این مسلسل دستی در کمپانی سویسسی تحت نام S1-100 معرفی شد. این سلاح یک سلاح عالی با مانورپذیری بالا و قابلیت اطمینان و دقت خوب بود. اما این کمپانی از امکانات بالایی برخوردار نبود برای همین ساخت این سلاح بر عهده شرکت Steyr افتاد و بدین صورت طراحی این مسلسل دستی به وسیله Rheinmetall و  Solothurn و ساخت آن بوسیله Stayr انجام شد. این سلاح در سال 1930 توسط پلیس استرالیا مورد پذیرش قرار گرفت همچنین به کشور های شیلی، بولیوی، اروگوئه و السالوادور نیز صادر شد. مقدار محدودی از آن نیز با کالیبر 7,63x25 Mauser به چین فروخته شد. پرتقال نیز S1-100 را در کالیبر 7,65x22 Luger در سال 1938 خریداری کرد کع البته در سال 1942 مجددا از این سلاح، اما در کالیبر 9x19 Luger خریداری کرد. برای آمریکای جنوبی ورژنی فروخته شد که که داشتن یک تپانچه اضافه رد قسمت ساعد مشهور بود و از کالیبر .45ACP استفاده میکرد. تولید SMG که شرکت Steyr-Solothurn می ساخت در سال 1940 وقتی تحت سلطه آلمان افتاد، قطع شد و جایگزین آن مسلسل دستی MP40 شد که طراحی آلمان بود و بسیار ساده تر و ارزان تر از S1-100 بود. باید این نکته را اضافه کرد که S1-100 یکی از بهترین SMGهای قبل از جنگ جهانی دوم و احتمالا یکی از گرانترین های آنها بود.

Steyr-Solothurn S1-100 submachine gun با سیستم بازگشت گاز حاصل از شلیک باز مسلح میشد دارای انتخابگر حالت آتش بود در سمت چپ قنداق بود و در حالت open bolt ( در مقاله های قبل حالتهای مختلف شلیک  توضیح داده شده است برای دانستن این مطلب از کادر کلمات کلیدی ،مطلب را پیدا کنید ) شلیک میکرد. یک ضامن اطمینان دستی نیز دارد که در قسمت بالای روپوش و روبروی نشانه عقبی است. خشاب از سمت چپ وارد بدنه میشود و اندکی به سمت جلو متمایل است. دفع پوکه نیز از سمت چپ است. قنداق تمام مدل های S1-100 از چوب است. نشانه ها شامل یک نشانه روپوش دار جلو و نشانه مدل مماسی عقب است که برای 100 تا 500 متر نشانه گذاری شده است. یکی از چیزهای عجیبی که برای S1-100 در اواسط 1930 تبلیغ میشد، وجود پایه برای این سلاح بمنظور بهتر تیراندازی کردن بروی زمین بود.

 

 

 

2-  Steyr AUG Para 9mm

Steyr AUG A1 Para 9mm submachine gun  ورژن اصلی

 

Steyr AUG A3 XS 9mm submachine gun

مشخصات

اطلاعات مربوط به تولید رایج Steyr AUG A3 XS است

کالیبر

9x19mm Luger / Parabellum

وزن

 بودن گلوله3 kg

طول

610 mm

طول لوله

325 mm

سرعت آتش

 گلوله بر دقیقه700

ظرفیت خشاب

 گلوله25

 

SMG واقعی Steyr AUG Para 9mm به تفنگ Steyr AGU باز میگردد که نامزد بیشتر عملیات های کوتاه برد مربوط به و عملیات های ویژه بود. این مسلسل دستی بخاطر طول لوله بلندش و استفاده از سیستم close bolt ( در مقاله های قبل حالتهای مختلف شلیک  توضیح داده شده است برای دانستن این مطلب از کادر کلمات کلیدی ،مطلب را پیدا کنید ) از دقت خوبی برخوردار است (نسبت به دیگر 9میلی متری ها). اگر لازم باشد این بروی این سلاح میتوان صدا خفه کن هم نصب شود.

Steyr AUG Para 9mm یک SMG با بدنه آلومینیومی و قنداق از جنس پلیمر است و با سیستم ساده بازگشت گاز حاصل از شلیک باز مسلح میشود. در این سلاح کشیدن کم ماشه باعث تیراندازی به صورت تک تیر و کشیدن زیاد ماشه باعث تیراندازی به حالت اتوماتیک میشود. نشانه یک دوربین 1.5X قبل جداشدن در مدل A1 یا نشانه نوری در مدل های A2 و A3 است.

 

 

 

3-  Steyr MPi 69 and MPi 81

Steyr MPi 69 submachine gun

 

Steyr MPi 81 submachine gun

مشخصات

کالیبر

9x19mm Luger/Para 

وزن

 بدون گلوله3.13 kg

طول(قنداق بسته/باز)

465 / 670 mm

طول لوله

260 mm

سرعت آتش

 گلوله بر دقیقه550

ظرفیت خشاب

 گلوله25 یا 32

برد موثر

متر 100-150

 

Steyr MPi 69 سلاحی بود که به وسیله کمپانی اتریشی Steyr-Daimler-Puch در اوایل دهه 60 به وجود آمد و در دستور ساخت قرار گرفت. در سال 1981 تغییراتی در دسته گلنگدن آن ایجاد شد Mpi 81 نام گرفت و حدودا تا اواسط سال 1990 تولید میشد. هر دو ورژن این سلاح توسط پلیس و نیروهای ارتشی  اروپا و جاهای دیگر استفاده میشد.

Steyr MPi 69 با سیستم بازگشت گاز حاصل از شلیک باز مسلح میشود و با حالت open bolt ( در مقاله های قبل حالتهای مختلف شلیک  توضیح داده شده است برای دانستن این مطلب از کادر کلمات کلیدی ،مطلب را پیدا کنید ) شلیک میکند و دارای انتخابگر نوع آتش است. بدنه از فولاد قالبگیری ساخته شده است و پوشش بدنه و تپانچه از جنس نایلون است. در مدل MPi 69 گلنگدن حالت خاصی دارد اما در مدل Mpi 81 این سیستم با یک گلنگدن عادی جایگزین شده است. هر دو مدل Mpi 69 و Mpi 81 ضامن اطمینان دستی است که در بالای ماشه قرار دارد. اگر دکمه اطمینان کاملا به سمت چپ باشد، کشیدن کم ماشه باعث تک تیر اندازی و کشیدن زیاد ماشه باعث تیراندازی مسلسل وار میشود. اگر کلید اطمینان نیمه به سمت چپ باشد، فقط تیراندازی تک تیر مقدور است و اگر کلید اطمینان کامل به سمت راست باشد، سلاح در حالت ضامن است و شلیک نمیکند. نشانه جلویی در این سلاح دارای محافظ و نشانه عقبی قابل جمع شدن است. قنداق نیز قابل جمع شدن و از جنس سیم فولادی است.

 

برای آگاهی و شناسایی SMGهای کشورهای مختلف در کادر سمت چپ بروی نام آن کشور کلیک کنید. بدلیل گستردگی مطالب را کم کم میگذارم. سعی میکنم بتونم تمام SMGهای تمام کشورهای سازنده را بزارم که البته یه مقدار طول میکشه ولی هر بار که هر کدومش آماده شد میذارم.

 

ــــــــــــ انصافا سایت فارسی به این کاملی درباره SMGها وجود داره؟ــــــــــــ

/ 0 نظر / 80 بازدید