تفاوت پمپ های روتاری و سانتریفوژ

پمپ های روتاری و سانتریفوژ هر دو دارای حرکت دایراه ای هستند اما اجزای داخلی، طرز کار و عملکرد آنها تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند.

پمپ­ های روتاری (Rotary Pumps) دارای حرکت دایره ای هستند و در هر دور گردش شافت پمپ، مقدار ثابتی از مایع را جابه­ جا می­ کنند. معمولا حرکت اجزای پمپ روتاری مانند چرخ­دنده (Gear)، لوب (Lobe)، پره (Vane) و یا پیچ (Screw) به شکلی است که حجمی را باز می­ کنند تا سیال به داخل پمپ روتاری وارد شود. سپس این حجم بسته می شود و تحت فشار قرار می گیرد و پس از آن دوباره باز می شود تا سیال با فشار بالاتر به خارج از پمپ هدایت شود. در پمپ جابه­ جایی روتاری، جریان از اختلاف فشار تاثیر نمی­ گیرد و ملایم و پیوسته است. پمپ­ های جابه­ جایی روتاری دارای شکاف­ های داخلی (Internal Clearance) بسیار کمی هستند که باعث به حداقل رسیدن مایعی می­ شود که از سمت تخلیه به سمت مکش پمپ فرار می کند؛ به همین دلیل بسیار راندمان خوبی دارند. این پمپ­ ها در بازه گسترده­ ای از ویسکوزیته عالی کار می­ کنند؛ مخصوصا در ویسکوزیته­ های بالا.

پمپ­ های سانتریفوژ (Centrifugal Pumps) از این نظر با پمپ­ های روتاری تفاوت دارند که به جای استفاده از وسایل مکانیکی برای راندن سیال بر انرژی جنبشی تکیه دارند. سیال از مرکز ایمپلر وارد پمپ می­ شود و در حین حرکت به سمت قطر خروجی ایمپلر انرژی می گیرد . مایع با انرژی که از ایمپلر می ­گیرد به سمت خروجی هدایت می شود. پمپ ­های سانتریفوژ می توانند حجم­ زیادی از مایع را منتقل کنند و با افزایش فشار و/یا ویسکوزیته، راندمان آنها به سرعت افت می کند.

/ 0 نظر / 8 بازدید